Haber

Kıdemli Uzman: Çin, Halk Sağlığında Uygun Maliyetle Sonuca Ulaşıyor

BEİJİNG, 21 Kasım (Xinhua) — Çin Ulusal Sıhhat Kurulu Lider Yardımcısı Cao Xuetao Cumartesi günü başlayan 2. Dünya Sıhhat Forumu’nda Çin’in halk sıhhatine yaptığı yatırımın uygun maliyetle yüksek performans getirdiğini söyledi.

Kıdemli sıhhat uzmanına nazaran, Çin nüfusunun ortalama hayat mühleti 78,2 yıla ulaştı ve ülkenin temel sıhhat göstergeleri orta ve yüksek gelirli ülkelerin ortalama düzeyinin üzerinde bulunuyor.

Tsinghua Üniversitesi tarafından başlatılan bu yılki foruma, 10 ülke ve bölgeden yaklaşık 70 tanınmış akademisyen ve milletlerarası kuruluş üyesi katılıyor.

Çin’in küresel sağlık yönetişimine derin bağlılığını sürdüreceğini, Küresel Kalkınma İnisiyatifi’ni faal olarak uygulayacağını ve Kovid-19 salgınıyla savaşmak için birlikte çalışacağını belirten Cao, ülkenin sıhhatle ilgili milletlerarası işbirliğini ve değişimleri kapsamlı bir formda ilerleteceğini ve herkes için global bir sıhhat topluluğunun inşası için çalışacağını da kelamlarına ekledi.

Etkinliğe Tsinghua Üniversitesi Vanke Halk Sıhhati Okulu’nun Dekan Yardımcısı Liang Wannian da katıldı.

Liang, Çin’in sıhhat yönetişim sistemini ve savunmasız kümeler için kapasitesini geliştirmeye çalıştığını, yaşlıların, engellilerin, bayanların ve çocukların temel sıhhat gereksinimlerine odaklanarak sıhhat hizmet sistemini daima güzelleştirdiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu